شیخ مفید رضوان الله علیه مى فرماید: روایات به طور متواتر شده است كه حضرت به رحلت خود خبر داد و اینكه از دنیا با شهادت مى رود به وسیله ضربتى كه بر سر او فرود آمده و محاسن او با خون سرش رنگین مى شود.
از جمله فرمود: بخدا سوگند این وضع (محاسن ) با این موضع (سر) رنگین مى شود و دست را بر سر و محاسن خود گذاشت .
و همچنین فرمود: چرا نمى آید شقى ترین این امت كه محاسن را از بالاى آن به خون رنگین كند.
و یا مى فرمود: بخدا سوگند این - اشاره به محاسن - از بالا رنگین مى شود، چه چیز مانع است شقى ترین امت را كه این را از بالاى آن به خون رنگین كند.
ابن سیرین مى گفت : اگر كسى باشد كه اجل خود بشناسد او على بن ابى طالب است .

امیدوارم آسایش من نزدیك باشد

امیرالمؤمنین علیه السّلام در یك سخنرانى كه در آخر عمر شریف خود ایراد فرمود: به خدا قسم از آن هنگام كه خداوند، محمد صلى الله علیه و آله وسلم را به پیامبرى برانگیخت تا به امروز راحتى ندیده ام و الحمدلله .
به خدا سوگند در كودكى در هراس بودم و چون بزرگ شدم مشغول جهاد گردیدم ، با مشركین مى جنگیدم و با منافقین دشمنى مى ورزیدم تا اینكه خداوند پیامبرش را برد و آن مصیبت بزرگ رخ داد و من همواره نگران آن بودم كه كار به گونه اى شود كه نتوانم تحمل كنم ولى بحمدلله جز خیر ندیدم .
به خدا سوگند از كودكى شمشیر مى زدم تا اینكه به پیرى رسیدم ، و آنچه مرا در این حالاتم به شكیبائى وادار مى كند این است كه همه آنها در راه خدا و رسول اوست . و من امیدوارم كه آسایش من سریع و نزدیك باشد زیرا اسباب آن را مى بینم . پس از این سخنان اندكى نگذشت كه حضرت به شهادت رسید.

 

_____________________________________________________________________________________

نوشته شده در تاریخ یکشنبه هجدهم مرداد 1388    | توسط: شیعیان منتقم آل محمد    | طبقه بندی: سوالات شیعه، احادیث امیرالمؤمنین علی(ع)،     | نظرات()